Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру мүмкін бе?

2022 жылғы 11 мамырда «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру мүмкін бе?» тақырыбында пікірталас өтті.

Пікірсайысты «Lawyer» дебат клубының жетекшісі, заң пәндерінің оқытушысы А.Ж. Маусымбекова ұйымдастырды. Ойынның ең қызықты Британдық форматы қолданылды, оған сәйкес қатысушылар әлемдегі ең көне өкілді мекемеде – Ұлыбритания Парламентінде қабылданған дәлелді дау-дамайды жүргізу стилін ұстанады. Британдық Парламентте қабылданған модельге сәйкес, әрқайсысы екі спикерден тұратын екі үкімет командасы және екі оппозиция командасы қазылар алқасын өздерінің әділдігіне сендіруі қажет.

Командаларға ұсынылған «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұру мүмкін бе?» тақырыбынан туындайтын сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес әдістерін іздеу мәселесі командалар ұсынған дәлелдеудің екі негізгі моделін анықтады.

Пікірталас барысында бұл әдіс қысқа мерзімді оң нәтижелер әкелуі мүмкін, бірақ сыбайлас жемқорлық қылмысының себептерін анықтауға емес, оның салдарымен күресуге бағытталғаны атап өтілді.

Дәлелдеудің екінші моделі сыбайлас жемқорлық қылмысының алғашқы себептерін анықтауға және алдын алуға бағытталған маңызды әдіс ретінде оның құқықтық мәдениетінің, құқықтық санасының және парасаттылығының деңгейін арттыру арқылы халық арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың профилактикасын айқындайды. Пікірсайыс қатысушылары негіздегендей, бұл әдіс бұрынғыға қарағанда радикалды емес және нәтижесінде тез нәтиже бермеуі мүмкін. Алайда, халықтың құқықтық мәдениетін арттыру және әсіресе жастарды құқықтық тәрбиелеу ұзақ мерзімді перспективаға бағытталған және сайып келгенде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл процесінде үлкен оң нәтижелер береді.

Пікірсайыстың барлық қатысушылары жоғары деңгей көрсетіп, өз дәлелдерін сауатты жеткізді.

Пікірталас қорытындысы бойынша құзыретті қазылар алқасы қорытынды шығарды:

1 орын – «Полибий» командасы

2 орын – «Домиций» командасы

3 орын – «Құқықтанушылар» командасы

«Үздік спикер» номинациясы – Татарченкова Анита, п-319 тобының студентіне, сонымен қатар, «Әділ төрешілік» дипломы қазылар алқасының төрағасы: Павлодар педагогикалық университетінің «Veritas» дебат клубының төрағасы Н.А.Алимовқа берілді.

Пікірсайыс турнирін ұйымдастырушылар білім алушы жастар арасында құқықтық сана деңгейін арттыруға, құқықтық тәрбие әдістерін жетілдіруге, халық арасында парасаттылық пен құқықтық мәдениет қағидаттарын танымал етуге және енгізуге бағытталған осындай іс-шараларды өткізу дәстүрін жалғастыруын қолдайды.